Jak nie płacić Zusu dzięki spółce zoo

spółka Zmiany, które nastąpiły w 2011 roku sprawiły, że coraz więcej przedsiębiorców prowadzących niewielkie jednostki gospodarcze zastanawia się nad przekształceniem swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego? Z prostych względów – spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, których przy firmie prywatnej po prostu nie doświadczymy.

Przekształcając firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub zakładając nową spółkę zyskujemy większe szanse na rozwój firmy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie ze względów finansowych. Jednak pytając, czy w każdej sytuacji należy podjąć decyzję o przekształceniu – odpowiedź nie zawsze bywa tak oczywista. Zanim rozpoczniemy proces przekształcania, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw tej decyzji, jednocześnie zestawiając własną firmę w spółkowych kanonach.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie firm w spółki?

Jeżeli nie wiemy, o co chodzi – zwykle chodzi o pieniądze. W biznesie to powiedzenie sprawdza się idealnie. Większość przedsiębiorców szuka nowych źródeł dochodu, rozwijając swoje firmy. Każda inwestycja, każda chęć wstąpienia na nowy rynek generuje koszty. Często niebagatelne, którym jednoosobowa działalność gospodarcza po prostu nie podoła. Z pomocą przychodzi kredyt dla firm, który także stanowi pewien problem – firmom prywatnym banki niechętnie udzielają zapożyczeń, a jeżeli już wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie, kwota nie wystarczy na pokrycie wszystkich inwestycyjnych potrzeb.

Przekształcenie firmy w spółkę daje możliwość ubiegania się o większe kredyty obrotowe i inwestycyjne. Bank w przypadku wniosku od firm jednoosobowych analizuje tylko i wyłącznie dane przedsiębiorcy, z którym utożsamiana jest firma. Jeżeli wniosek składany jest w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bank analizuje sytuację finansową spółki, ograniczając jednocześnie zobowiązania majątkowe właścicieli. W efekcie spółka ma większą szansę na otrzymanie większego kredytu, niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

ZUS vs Sp. z o.o.

ZUS - złodzieje Oszczędności to hasło przewodnie wielu przedsiębiorców. Kryzys, ciągłe zmiany rynku, podwyżki cen – to tłumaczy, dlaczego właściciele firm gorączkowo szukają oszczędności. Rozwiązania są bliżej, niż wydaje się wielu biznesmenom. Wystarczy spojrzeć na wydatki związane z opłacaniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Oczywiście chodzi o ZUS, który dla wielu jednoosobowych firm jest najpoważniejszym obciążeniem miesięcznym. Firmy mniejsze, które nie dysponują obrotem rzędu kilkuset tysięcy złotych miesięcznie każdą składkę na rzecz państwa odbierają jako niewspółmierne obciążenie. Czasami koszty składek sprawiają, że firma musi zostać zamknięta, gdyż jej dalsze prowadzenie w świetle wysokich składek ZUSu jest po prostu nieopłacalne.

Czy istnieje jakikolwiek legalny sposób na obniżenie składek ZUS? Okazuje się, że tak – bardzo prosty, legalny i tolerowany przez państwo. Słowem kluczowym jest dwuosobowa spółka z o.o., która w sposób znaczący może obniżyć wysokość składek ZUS.

Jeżeli mówimy o składkach dla spółki z o.o., prawo jest oczywiste – składki i obowiązek ubezpieczeń społecznych jest wiążący tylko wtedy, gdy w spółce wspólnik występuje jako jedyny pracownik. Wystarczy więc dwóch wspólników, aby uniknąć obowiązku płacenia składek z tytułu właściciela firmy. Oczywiście dla tych przedsiębiorców, którzy chcą mieć ubezpieczenie istnieje rozwiązanie – wystarczy zatrudnić się w swojej własnej spółce. W przypadku zatrudniania wspólników przez spółkę, powstają pewne konsekwencje po stronie składek zusowskich. Obciążenia te wynikają z podpisanego kontraktu umowy o pracę lub składek dla zleceniobiorcy, gdy zostanie podpisana umowa zlecenie.
Podpisanie umowy o pracę ze wspólnikiem będzie skutkiem naliczenia wszystkich obowiązkowych składek zusowskich (składki takie, jak emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa oraz zdrowotna). Zasada ta tyczy się także umów o zlecenie, które nanoszą na wspólników konieczność opłacania składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych. W przypadku umowy zlecenie dodatkowe i nieobowiązkowe jest świadczenie chorobowe (składka chorobowa).

Składki ZUS w przypadku spółki są w pewien sposób dodatkowe. Konieczność ich finansowania wynika z chęci wyrażanej przez wspólnika, a nie z obowiązków, jakie powstają w przypadku prowadzenia zwykłej jednostki gospodarczej. Jeżeli nie chcemy płacić składek – wystarczy przekształcenie firmy w spółkę i rezygnacja ze świadczeń. Statystyki pokazują, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera tą drogę, znajdując poważne oszczędności właśnie na unikaniu opłacania comiesięcznych składek zusowskich.

Zalety zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Poniżej przedstawiam w wielkim skrócie wszystkie zalety wynikające z założenia spółki lub przekształcenia firmy w spółkę:

  • Ograniczenie odpowiedzialności majątkowej – jeżeli spółka popadnie w problemy finansowe, jej właściciele odpowiadają tylko częścią swojego majątku, a nie całością, jak jest to w przypadku firm prywatnych. Tutaj uwaga dla tych, którzy chcą przejść z firmy prywatnej w spółkę – przez rok od przekształcenia przedsiębiorcę obejmuje tak zwany okres przejściowy, w którym odpowiada on za spółkę całym swoim majątkiem. Przekształcenie nie jest więc ratunkiem dla tych przedsiębiorców, którzy są już aktualnie w trudnej sytuacji finansowej.
  • Dziedziczenie udziałów w spółce – wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą zostawić po sobie majątkowy ślad dla bliskich mogą przepisać udziały w spółce dla rodziny. Specjaliści i psychologowie coraz częściej potwierdzają, że temat dziedziczenia stanowi ważną część biznesową wielu przedsiębiorców – wszak dzięki dziedziczeniu mogą zabezpieczyć swoją rodzinę i przekazać firmę w dobre ręce.
  • Więcej możliwości kredytowych – wspominałem o tym na początku artykułu. Gotowe spółki mogą ubiegać się o znacznie większe kredyty obrotowe i inwestycyjne, jednocześnie zachowując minimalny poziom zobowiązania wobec banku (przypominamy, że członkowie spółki minimalizują ryzyko, inwestując określony wkład pieniężny swojego majątku).
  • Formalizacja prowadzenia firmy – w spółkach istnieje tak zwany porządek i wyraźny szczebel zajmowanych stanowisk. Formalizacja pomaga w przypadku wielkich korporacji. Wyraźne rozdzielanie stanowisk i kompetencji z nimi związanych zaliczamy na plus. Dzięki temu cała struktura firmy jest przejrzysta i zrozumiała nie tylko dla osób tworzących spółkę, ale także dla osób z zewnątrz.
  • Zwiększenie wiarygodności – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nobilituje i zwiększa wiarygodność. Takie przeświadczenie panuje w społeczeństwie. Stoi za tym kapitał spółki oraz tradycja. Największe koncerny to spółki, największe rekiny finansjery to spółki – to w klientach firmy i kontrahentach automatycznie budzi respekt i buduje pewien fundament zaufania, który przedsiębiorca może wykorzystać.

Ilość zalet wynikających z zakładania spółek lub przekształcania już istniejących firm w spółki jest ogromna. Więcej możliwości rozwoju, większe szanse na uzyskanie kredytu, możliwość manipulowania składkami ZUSu i co najważniejsze – mniejsza odpowiedzialność majątkowa niż w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa prywatnego. To tłumaczy fakt, dlaczego wielu przedsiębiorców skłania się ku zakładaniu spółek.

Wady zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Drugą stroną medalu zakładania spółek lub transformacji firmy w spółkę są wady, których niestety nie da się nie zauważyć. Oto spis wszystkich wad i problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy, którzy myślą o tym, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • Kosztowny proces transformacji/zakładania spółki – wiele formalnych procedur i dość kosztowny proces rejestracji spółki stanowi przeszkodę dla tych przedsiębiorców, którzy nie są rozeznani w prawach gospodarczych naszego kraju. Ratunkiem są tutaj firmy, które oferują kompleksową pomoc w zakładaniu i rejestrowaniu spółek. Na rynku możemy także zauważyć nowy trend – zakup gotowych, zarejestrowanych już spółek. Rozwiązanie idealne dla tych przedsiębiorców, którzy chcą ominąć zawiły proces rejestracji i z dnia na dzień stać się właścicielami spółki.
  • Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości – nad rachunkami i księgami podatkowymi spółki musi czuwać pełen sztab specjalistów. Spółki pod tym względem są skrupulatnie sprawdzane – obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spada na biura rachunkowe, które oferują usługi dla właścicieli spółek. To oczywiście generuje koszty.

Przekształcać, czy nie?

Na początku artykułu wspomniałem, że przekształcenie firmy w spółkę przynosi wiele korzyści. Jednak należy pamiętać, że zmiana firmy jednoosobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to pewne minusy. Trzeba więc zastanowić się i przeanalizować przekształcenie względem każdej firmy z osobna. W wielu przypadkach korzyści płynące z transformacji są na plus dla firmy. Ja zamknąłem firmę i otworzyłem spółkę z o.o. i nie żałuję. Wyszedłem na tym zdecydowanie lepiej finansowo. W moim przypadku minusy, które uwzględniłem w wadach spółki okazały się samymi plusami.

VN:F [1.9.7_1111]
Głosy: +2 (Głosy na Tak: 6, Głosy na Nie: 4, Wszystkich głosów: 10)
Kategoria: Biznes
Tagi: ,

Na czym zarabiam ?

43 odpowiedzi na „Jak nie płacić Zusu dzięki spółce zoo